Од денес почнува владеењето на знакот Стрелец: Што нè очекува во следниот период?

Од денес почнува владеењето на знакот Стрелец: Што нè очекува во следниот период?

Во последните неколку месеци со планетите владееше знакот Скорпија. Така, за време на овој период ги истражувавме најскриените тајни на нашата психа и универзумот. Нурнавме длабоко во себе и ги откривавме најскриените делови од нашата потсвест.

Од денес почнува владеењето на знакот Стрелец: Што нè очекува во следниот период?

Скорпијата е знак кој е поврзан со Плутон, па затоа е владетел на подземјето, долните светови, нашата психа и најдлабоките тајни, табуа и опсесии. Последната фаза на знакот Скорпија се смета за „нуклеарна фаза на Зодијакот“, таа е најсилната и најмоќната фаза каде што се случува конечното чистење и интроспекција. Потоа доаѓа преминот кон најоптимистичкиот, највеселиот и најсреќниот знак на Зодијакот, Стрелец, кој се смета за најголем астролошки премин од темнина во светлина.

Симболиката на Стрелец се состои од лак и стрела кои покажуваат кон небото. Се свртуваме кон горните светови, се раѓа светлина и нова надеж. Полни со нови знаења наоѓаме нови решенија, сфаќаме дека не е сè така црно и безнадежно, дека секогаш некаде постојат отворени врати и нови премини. Нè обзема ентузијазам, среќа, нови почетоци, нови мисли и леснотија на постоењето.

Светлината не може да постои без темнината, а од друга страна, ниту темнината и мистеријата можат да постојат без светлина. Знакот Стрелец нè учи дека колку и да трае неволјата, таа ќе помине бидејќи ништо не е вечно. Работите си доаѓаат на свое место, а тагата не може да трае засекогаш. Ја гледаме поголемата слика за сè што се случува во нашите животи.

Знакот стрелец се поврзува со патувањата бидејќи со запознавање на другите народи и култури, човекот може да ги прошири своите хоризонти и да стекне многу знаење. Освен тоа, целиот наш живот е патување во кое стекнуваме искуства и ја бараме смислата на сè. Кога стекнуваме доволно искуство и стекнуваме многу знаење, имаме потреба да го споделиме ова знаење со други луѓе, па овој знак се поврзува со учењето и наставниците, знаењето и смислата на животот.

Знакот Стрелец е претставен со симболот на кентаур кој фрла стрела. Кентаурот е половина животно (коњ) и половина човек, што ја претставува животинската природа на човекот, која е составен дел на секој човек, но и стремежот на човекот да сфати дека, освен животинската природа, постојат повисоки знаења и повисоки сознанија кои можат да бидат реализирани преку повисокиот ум. Стрелецот симболизира одредена цел која поединецот сака да ја постигне и кон која е насочен.

Секој човек има некои цели во животот кон кои се стреми, бидејќи кога сме без цел, влегуваме во состојба на резигнација и состојба во која не управуваме со својот живот. Затоа, не е ни чудо што повеќето курсеви за личен развој се фокусираат на учење на поединците да ги дефинираат и постигнат своите цели.

Периодот на Стрелец ќе биде најповолен за луѓето родени во знакот Стрелец, а потоа следуваат и оние родени во Лав, Овен, Водолија и Вага.

Откако прочитавте за владеењето на знакот Стрелец, можеби ќе сакате да прочитате и како ќе ни влијае Месечината во Стрелец на 23 ноември.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар