Кој грчки Бог сте според хороскопскиот знак?

Секој хороскопски знак се одликува со одредени карактеристики. Периодот од годината во кој сте родени може да влијае врз оформувањето на вашата личност, на вашиот карактер, афинитетите, интересите за различни професии. Грчката митологија се состои од голем број богови кои владеат со различни области, а секој од тие богови и божици се карактеризира со антропоморфни карактеристики. Пронајдете го богот од грчката митологија што најмногу го опишува вашиот карактер.

(1) Кој грчки Бог сте според хороскопскиот знак?

Овен

Зевс – Крал и татко на сите богови. Владетел на молњата и громот.

Бик

Дионис – Бог на виното, забавите, фестивалите и уживањето.

Близнаци

Атена – Божица на мудроста, занаетите, мирот и војувачките вештини.

Рак

Ерос – Богот на љубовта, страста и сексот.

Лав

Аполон – Богот на музиката, уметноста, лекувањето и на сончевата светлина.

Девица

Атис – Богот на повторното раѓање.

Вага

Афродита – Божица на убавината, љубовта и страста.

Скорпија

Арес – Бог на војната.

Стрелец

Хестија – Божица на срцето.

Јарец

Хермес – Бог на уметноста, трговијата и литературата. Тој исто така бил и гласник на боговите.

Водолија

Посејдон – Бог на морето.

Риби

Ад – Бог на подземниот свет.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевник, новинар, сонувач... Го обожува утринското кафе без шеќер. Верува дека убавите нешта се кријат во мали и едноставни пакувања.

Поврзани содржини

Остави коментар