Златниот час низ светот

Златниот час низ светот

Златен час е израз кој фотографите го употребуваат за првиот и последниот час од денот во кој има дневна светлина. Тоа е периодот кога сонцето изгрева или заоѓа и ним им овозможува топол и живописен амбиент за фотографирање. Следуваат неколку такви неколку фотографии, неодамна објавена на сајтот на „National Geographic“.

Златниот час низ светот

Монпарнас, Париз

Златниот час низ светот

Мостот Голден Гејт во Сан Франциско

Златниот час низ светот

Планината Маунт Бејкер во државата Вашингтон, САД

Златниот час низ светот

Санторини, Грција

Златниот час низ светот

Реката Влтава во Прага

Златниот час низ светот

Алпскиот врв Матерхрон, Швајцарија

Златниот час низ светот

Долината на спомениците во Јута, САД

Златниот час низ светот

Националниот резерват Масаи Мара, Кенија

Златниот час низ светот

Камчатка, на далечниот исток на Русија

Златниот час низ светот

Планината Родна во Романија

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар