Зимските пејсажи на Финска

Зимските пејсажи на Финска

Финска е прекрасна скандинавска земја каде очигледно природата не штедела на своите богатства. Има 5,4 милиони жители од кои повеќето се населени во јужните делови на земјата. Карактеристично е тоа што Финска е земјата која има највеќе езера во Европа, односно 187.888. Но, вистинската убавина на оваа земја се доживува токму во зима каде бескрајните снежни шуми и замрзнатите езера, едноставно го одземаат здивот.

Зимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на ФинскаЗимските пејсажи на Финска

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

  1. ivicabajl Reply

    Cela skandinavija e prekrasna zimno vreme, Norveska i Svedska kolku samo ezera ima zamrznati i sumi beskrajni vo belo…

Остави коментар