За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

Институтот за бои „Pantone“ ги претстави боите што ќе ја одбележат 2021 година: сива (Ultimate Gray 17-5104) и светложолта (Illuminating 13-0647) – две независни бои кои совршено се поддржуваат една со друга.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PANTONE (@pantone)

Сивата боја е симбол на цврсти и стабилни елементи во природата, како камчиња на плажа кои траат засекогаш. Оваа боја поттикнува чувство на смиреност, издржливост и стабилност.

Светложолтата е боја на надеж и дава сила со својата енергија, јасност и желба да се надмине постојаната неизвесност во овие непостојани времиња, а особено на почетокот на новата година. Проткаена е со радост и повикувачки емоции.

Од една страна, сивата е практична боја, додека светложолтата носи топлина и оптимизам. Оваа моќна комбинација на сила и позитивност ќе ве освои на прв поглед и пренесува порака за среќа, промисленост и пријателства во 2021 година.

Институтот за бои „Pantone“ ги објавува во декември своите предвидувања за годината што претстои врз основа на анализа на постојните модни трендови, технологии и економски услови. Според нив, 2020 година беше одбележана со класична сина боја (Classic Blue 19-4052), а претходната година со корална боја (Living Coral 16-1546).

Комбинацијата на сива и светложолта боја е одличен избор во модните комбинации, но и во дизајнот на ентериерот. Погледнете ги фотографиите за да откриете како да ги вклопите боите на 2021 година во вашиот дом.

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

За сила и надеж: Две бои што ќе ја одбележат 2021 година

Погледнете како да ја декорирате спалната соба во жолти нијанси.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар