За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

Уметницата Fernanda Jardim изработува неверојатни уметнички дела како резултат на инспирацијата од книгите што ги прочитала во последните 3 години.

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Почнав да сликам кога имав дванаесет години. Дојдов до идеја да ја поврзам страста кон сликањето со страста кон читањето. Со помош на сликарството се обидов да дадам мое лично толкување на некое од овие ремек-дела. Преку сликањето може да се види и како мојата уметност еволуирала во текот на целиот процес“, вели Фернанда.

Во продолжение погледнете ги нејзините преубави уметнички дела.

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Малиот принц“, Антоан де Сент-Егзипери

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Храбар нов свет“, Олдос Хаксли

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Злосторство и казна“, Достоевки

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Сто години самотија“, Габриел Гарсија Маркес

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Илијада“, Хомер

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Метаморфоза“, Франц Кафка

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Славејот и розата“, Оскар Вајлд

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Царот Едип“, Софокле

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Процес“, Кафка

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Студија во скарлетна боја“, Артур Конан Дојл

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Алиса во земјата на чудата“, Луис Карол

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Старецот и морето“, Ернест Хемингвеј

За оваа уметница прочитаните книги се симбол за инспирација!

„Големиот Гетсби“, Френсис Скот Фицџералд

Откако ги погледнавте овие преубави дела, можеби ќе сакате да ги погледнете и импресивните уметнички дела создадени на машина за пишување.

Извор: designyoutrust.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар