Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

FILMography (FILM+photography) е оригинален проект во тек на Кристофер Молоуни (@Moloknee). Тој е во потрага по вистинските локации на популарните филмски сцени каде што прави композиција од фотографии и реалните локации каде што тие биле снимани.

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Појадок кај Тифани - Tiffany & Co., Њујорк

Молоуни, новинар кој живее во Њујорк, вели дека идејата му дошла еден ден додека се враќал од работа. Неговиот превоз го пренесол низ Централ Парк каде што тој препознал неколку локации каде што биле снимани голем број филмови кои тој ги имал гледано. Тогаш одлучил да одбере дел од тие сцени и да ги испечати како фотографии, па да ги спореди со истите локации од сегашноста преку внимателно спојување на нивниот агол и перспектива. Резултатот се следниве фотографии.

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Џуџе - Textile Building, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Сам дома - Radio City Music Hall, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Одмаздници - Bethesda Terrace, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

25-от час - Carl Shurz Park, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Светците од гетото - Торонто

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Карлитовиот пат - Grand Central Terminal, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Леон: Професионалецот - Harlem, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Дух - Federal Hall, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Кралот на рибарите - Central Park, Њујорк

Во потрага по локациите на познатите филмски сцени

Имате пошта - Riverside Park, Њујорк

Ако ви се допаѓаат овие фотографии, погледнете ја целосната колекција од Кристофер Молоуни на Tumblr.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар