Визуелно претставување на невротичните нарушувања

Визуелно претставување на невротичните нарушувања

Фотографот Џон Вилијам Киди во минатото имал проблеми со анксиозноста и други невротични нарушувања, но денес од тоа црпи инспирација во својата уметничка дејност. Неговата серија фотографии насловена „Тешко се забележува“ се обидува визуелно да го претстави она со кое луѓето со вакви проблеми секојдневно се соочуваат.

Визуелно претставување на невротичните нарушувања

Неговата цел не е само да го прикаже тоа, туку и на „нормалните“ луѓе да им го постави прашањето што всушност е нормално кога само малку луѓе ги исполнуваат критериумите на нормалното.

„Се чудам како може да се стави толку ограничена и цврста етикета на нешто што постојано се менува,“ вели тој. „Немам намера да му држам лекции на светот, но сакам да си дозволам јас да бидам јас.“

Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувања (13) Визуелно претставување на невротичните нарушувања Визуелно претставување на невротичните нарушувањаВизуелно претставување на невротичните нарушувања

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар