Весела урбана уметност

Весела урбана уметност

Сао Пауло е метропола како и секоја друга – со многу бетон и асфалт кои често се здодевни. Сакајќи барем малку да го променат тоа, двајца уметници родени во овој град, Андерсон Аугусто и Леонардо Делафуенте, го стартувале проектот 6emeia. Сивите урбани елементи, како канализациони одводи, хидранти, шахти, ги претвориле во весели уметнички дела кои веќе не остануваат незабележани од минувачите.Весела урбана уметностТие велат дека им пречи тоа што сивата боја доминира во градот, додека главната цел, а секако и крајниот резултат, им била да внесат боја и хумор во урбаната околина.Весела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметностВесела урбана уметност


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар