Величествени снежни креации

Снежниот фестивал „Сапоро“ е еден од најголемите и најпознатите зимски настани во Јапонија, во кој учество земаат артисти од сите краишта на светот. Оваа година, околу 250 скулптури, направени од тимови кои доаѓаат од Финска, Холандија, Литванија, Тајланд, Хонг Конг, Нов Зеланд и САД, ќе бидат изложени за љубителите сè додека ниските температури го дозволуваат тоа.
Величествени снежни креацииСнежните уметнички дела опфаќаат широк спектар на теми, од цртани ликови и јапонски спортски икони до сложени архитектонски подвизи. За создавање на скулптурите биле донесени 6.000 камионски приколки полни со снег.
Величествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креацииВеличествени снежни креации


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар