Уметност на дрво инспирирана од јапонските кимона

Одри Кавасаки, една од најталентираните артистки, вчудовидува со новата серија наречена „Hirari Hirari која во превод од јапонски значи звукот или движењето на лист од цвет или цвет кој полека паѓа. Таа повторно го користи својот добро познат потпис од масло, графити и мастило на дрвени панели и создава прекрасни и енигматични цртежи од млади девојки.

Нејзината најнова работа е инспирирана од кимоната кои ѝ биле подарок од нејзината мајка. Со помош на боите и мотивите кои се наоѓаат во традиционалните јапонски додатоци за домот и изгледот, таа создава модерна и традиционална уметност која е истовремено и невина и сензуална. Погледнете.

Уметност на дрво инспирирана од јапонските кимона

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар