Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Јурген Линг Ребетез е уметник од Германија, а воедно и добитник на многу награди. Неговата специјализација е резбарење дрво.

Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Јурген ја започнал својата кариера како сликар во неговите рани 20-ти. Не многу подоцна тој го открил дрвото и сите неверојатни нешта што може да ги создаде со него.

Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Откако се преселил во Швајцарија во 1996-та година, уметникот почнал да користи моторна пила за изработка на навистина неверојатни скулптури.

Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Дрвените скулптури на Јурген наликуваат на 3Д слики „нацртани“ со моторна пила, со многубројни детали. Прецизноста на изработките ве тера да помислите дека ќе оживат во секој момент.

Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Во продолжение погледнете некои од неговите најдобри дела.

Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Уметник користи моторна пила и создава неверојатни скулптури

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар