Уметнички потстрижани камили

На почетокот на секоја година во округот Биканер (Bikaner) во Раџастан, Индија се одржува голем дводневен фестивал, на кој меѓу другото, се бира и најдобро потстрижана камила. Само со ножички, малку природна боја и многу трпение, од нејзиното влакно се изработуваат сложени индиски мотиви.Уметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камилиПодготовката за фестивалот е навистина долга. Потребни се околу три години за да се постигне ваквиот изглед на камилите. Во првите две години се негува и расте нивното влакно, по што следи повеќемесечно прецизно стрижење и бојадисување. Вештите раце на Индијците, камилите ги претвораат во вистински подвижни уметнички дела.Уметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камилиУметнички потстрижани камили


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар