Уметница од Украина прави неверојатни трансформации на кукли

Во светот полн со нереални стандарди и Фотошоп манија, природната убавина е како свеж воздух. Додека некои луѓе се осудуваат да ги споделат своите фотографии на Инстаграм без какви било обработки, Олга Каменетскаја создава неверојатни кукли кои изгледаат премногу реално.

Уметница од Украина прави неверојатни трансформации на кукли

Олга е уметница од Украина која почнала да ги пребојува куклите како хоби. Но со текот на времето ова се претворило во нејзина професија.

Уметница од Украина прави неверојатни трансформации на кукли

Таа користи кукли кои се произведуваат масовно, како на пример Барби, и ги претвора во нови и уникатни модели.

Уметница од Украина прави неверојатни трансформации на кукли

Сите тие имаат некакви „недостатоци“, исто како и вистинските луѓе. Таа не само што ги пребојува, туку ја модифицира нивната форма и користи перики.

Уметница од Украина прави неверојатни трансформации на кукли

„Не сакам кога лицето на куклата е идеално и совршено симетрично. Тоа ја прави безживотна.“

Уметница од Украина прави неверојатни трансформации на кукли

„Секогаш оставам по некој недостаток кој можеби другите нема да го забележат, но ѝ дава на куклата невидлива харизма. Можеби оваа несовршена убавина е пораката што ја носат моите кукли.“

Уметница од Украина прави неверојатни трансформации на кукли

Погледнете ги останатите фотографии од нејзините ремек-деласледната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар