Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Уметницата Бри Брукс ја слави убавината на океанот преку нејзините неверојатни слики. Насликани на платно, нејзините дела прикажуваат големи површини вода од птичја перспектива, често придружени со брег или бродови.

Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Композициите се со извонредна сина боја, а Бри обрнува особено внимание на суптилните нијанси на водата. На една слика се гледа темната боја на водата далеку од копното, но и светлосините бранови кои удираат во брегот.

Бри патувала низ светот и ги цртала овие слики за да го прикаже нејзиното искуство. Покрај тоа, нејзината инспирација зависи и од нејзиното расположение. Таа сака да го слуша опкружувањето, нешто што често не може да го прави поради вревата од луѓето и автомобилите. Нејзините слики се начин да го запомни светот како мирно место.

„Неодамна почнав да го цртам моето бегство од гужвата од крајбрежните градови. Во свет полн со хаос и места полни со врева, секогаш го ценев моето време поминато во природа.“

Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Уметница црта слики што ја слават мирната убавина на бесконечното море

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар