Тага и надеж во очите на луѓето од Камбоџа

Диего Аројо е шпански фотограф кој има студио во Амстердам, но времето најчесто го минува во патување околу светот, како што самиот вели, во потрага по приказни кои се кријат зад погледот на еден човек. Насекаде околу себе го бара суптилното, некоја насмевка и намигнување со окото кое ќе дошепне нешто што човек го носи длабоко во себе.Тага и надеж во очите на луѓето од Камбоџа

Неговата последна серија фотографии е направена во Камбоџа, а за тоа има посебна причина.

„Југоисточна Азија ме интересирала отсекогаш, па овој пат решив да се вратам таму и да ја посетам Камбоџа, земја полна со чуда,“ вели тој. „Мојата намера беше објективот да го насочам кон луѓето, обидувајќи се да ги доловам оние кои биле сведоци на ѕверствата во граѓанската војна заедно со новите генерации и тоа како тие денес живеат заедно.“

Тага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од КамбоџаТага и надеж во очите на луѓето од Камбоџа


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. Име Reply

    Prekrasno!

Остави коментар