Светлечки скелети во Лос Анџелес

„Skeletons Life“ се креативна серија фотографии создадени со светлина и долга експозиција. Тие се дело на 29-годишниот илустратор Дарен Пирсон, кој со овој уметнички стил се занимава од 2008-та. Фотографиите се направени во неговиот роден град, Лос Анџелес. Пирсон потенцира дека тие не се фотошопирани, иако како што вели, тоа од луѓето го слушнал најмалку 500 пати.Светлечки скелети во Лос Анџелес

„Секое движење се следи прецизно, добивањето препознатливи форми е доста тешко. По 5-7 минути илустрирање на слепо, или ќе ја добиете саканата фотографија или само заплеткани линии и делови од она што сте се обиделе да го нацртате. Најтешкиот дел во создавањето на оваа светлечка уметност е пронаоѓањето на интересна и темна локација, без луѓе“, објаснува калифорнискиот уметник.

Светлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос АнџелесСветлечки скелети во Лос Анџелес


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар