Стари книги трансформирани во хартиени чаши и чинии

Шведската артистка Сесилија Леви пронашла нов начин како да ги користи старите книги и стрипови. Наместо да ги фрла, таа се одлучила да ги трансформира во прекрасни хартиени уметнички дела. Таа пред да започне да се бави со уметноста, била книговезец и токму нејзината поранешна работа ја инспирирала да ѝ пристапи на литературата на еден сосем поинаков, оригинален и креативен начин.

Стари книги трансформирани во хартиени чаши и чинии

Можеби звучи непријатно за сите љубители на книгите и нивната вредност, но ретко кој може да остане рамнодушен на рачно изработените уметнички творби на Сесилија и секој ќе се согласи дека нејзините дела се всушност еден мил и убав тестамент за литературата. Таа најпрвин започнала да експериментира со 3Д хартиени објекти во 2009-тата година. Оттогаш има создадено различни чаши и чинии и секогаш бара стари, неупотребливи книги кои ќе ги трансформира во едни нови и уникатни форми кои ќе продолжат да ги раскажуваат нивните приказни.САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар