Стар швајцарски замок претворен во луксузен хотел

Стар швајцарски замок претворен во луксузен хотел

Хотелот „Dolder Grand Hotel“ се наоѓа во Цирих, Швајцарија и е еден од најпрестижните во светот. Замокот е дизајниран од страна на Сер Норман Фостер, направен e во 1898 година, а реновиран во 2008 година.

Стар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотел

Во хотелот има 173 прекрасно уредени соби и апартмани. Убедливо најинтересни апартмани, се четирите чиј ентериер е инспириран од познати личности, кои во минатото имаат престојувано во овој замок. Интересен пример е апартманот „Carezza“ инспириран од познатиот швајцарски уметник Алберто Џиакомети.

Стар швајцарски замок претворен во луксузен хотел

Исто така, хотелот поседува импресивен спа-центар, еден од најдобрите во светот, со посебни зони за мажи и жени. Хотелот се наоѓа на половина час возење со автомобил од аеродромот во Цирих, а едно ноќевање ќе ве чини нешто повеќе од 500 американски долари.

Стар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотелСтар швајцарски замок претворен во луксузен хотел


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар