Совршена симетрија која може да се најде само во природата

Кога гледаме ред во светот, ние веднаш помислуваме дека тоа мора да е дело на човековата рака. Но, како што Галилеи Галилеј еднаш напишал, Универзумот е напишан со јазикот на математиката и неговите карактеристики се триаголници, кругови и други геометриски фигури.“ Постои толку совршен ред во природата кој понекогаш дури ни човекот не може во целост да го рекреира. Токму овие фотографии се доказ за тоа…

(1) Совршена симетрија која може да се најде само во природата

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар