Слика во слика: Уметнички дела кои си поигруваат со вашите очи

Слика во слика: Уметнички дела кои си поигруваат со вашите очи

Нил Симон е артист од Лондон кој студирал графичка уметност и дизајн. Во 1969 година, додека работел на една изложба, тој го посетил градот Харогејт и таму ја открил извонредната околина на Северен Јоркшир. Нил бил толку инспириран од овој град што во 1978-та година решил да се пресели таму. Денес тој живее и работи во селото Виксли, кое се наоѓа помеѓу Харогејт и Јорк. Во неговата нова серија цртежи со надреални пејзажи која сѐ уште трае, Симон црта „слики во слики“, креативен концепт кој го мами гледачот да се изгуби во неговата уметност. Погледнете дел од неговата брилијантна работа…

Слика во слика: Уметнички дела кои си поигруваат со вашите очиБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар