Сировата убавина на Гренланд – место што можеби нема да постои во блиска иднина!

Гренланд се прегрева! Ова лето беше едно од најтоплите досега во Гренланд, па ледените брегови се топат со зголемена брзина. Интензитетот со кој се губат ледените површини во моментов беше предвиден за 2070 година, но изгледа дека почна 50 години предвреме. Тоа значи дека нештата само ќе се влошуваат. Со цел да ја зголемиме свесноста за штетата што настанува со промената на климата на Земјата, решивме да ги споделиме со вас овие фотографии на Алберт Дрос од прекрасниот Гренланд – едно од местата на планетата што можат брзо да исчезнат.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар