Што е погрешно со нашето општество? Моќни илустрации што ќе ве испровоцираат

Сите знаеме дека ништо не е совршено, вклучувајќи го и нашето модерно општество. Постојат многу работи кои се проблематични и иако ги забележуваме, не преземаме многу за да ги исправиме.

(1)shto-e-pogreshno-s-nasheto-opshtestvo-provocirachki-ilustracii-kafepauza.mk

Ал Марген, илустратор од Аргентина, создава неверојатни слики на кои ги прикажува недостатоците на денешното општество. Овие слики понекогаш се многу посилни од зборовите и се навистина провокативни. И самиот автор е критички настроен кон неговите дела:

„Сликите се деца на досада или бес. Тие се приказ на отфрлени идеи. Тие се ѓубре на потсвеста. Но тие се многу поискрени од други цртежи бидејќи целта не им е да задоволат некого. Тие се резултат на импулс, и ништо повеќе. Тие се создадени за да нервираат бидејќи ја прикажуваат несовршеноста.“

Погледнете дел од неговите илустрации…

(2)shto-e-pogreshno-s-nasheto-opshtestvo-provocirachki-ilustracii-kafepauza.mk

(3)shto-e-pogreshno-s-nasheto-opshtestvo-provocirachki-ilustracii-kafepauza.mk

(4)shto-e-pogreshno-s-nasheto-opshtestvo-provocirachki-ilustracii-kafepauza.mk

(5)shto-e-pogreshno-s-nasheto-opshtestvo-provocirachki-ilustracii-kafepauza.mk

(6)shto-e-pogreshno-s-nasheto-opshtestvo-provocirachki-ilustracii-kafepauza.mk

(7)shto-e-pogreshno-s-nasheto-opshtestvo-provocirachki-ilustracii-kafepauza.mk

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар