Сателитски фотографии од нашата планета со свежа перспектива

Светот изгледа поинаку кога го гледаме одозгора. За време на вселенските летови астронаутите и космонаутите ни овозможуваат поглед одозгора преку фотографиите направени од орбитата и од дното на месечината.

Ова искуство го инспирирало Бенџамин Грант да го започне проектот „Дневен преглед“. Тоа е проект со кој се труди да нѐ натера целосно да ја цениме убавината и комплексноста на градбите направени од човекот, системите кои човекот ги развил како и катастрофално поразителните влијанија кои човекот ги направил на планетата Земја.

0-Satelitski-fotografii-od-nashata-planeta-so-svezha-perspektiva-kafepauza.mk

Гитара Шума – Аргентина

Неговиот проект започнал минатиот јуни кога се објавени првите фотографии и оттогаш ни овозможуваа прекрасни погледи на нашата планета, од височините.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар