Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Ален Фјуква има две големи страсти: да патува по светот и да гледа филмови. Како и секој друг турист, за време на бројните патувања направил огромен број фотографии покрај разни знаменитости, па откако му здодеале, добил оригинална идеја како да го избегне тоа во иднина. Идејата ја преточил во проект кој го нарекол „Movie Mimic“ (Филмски имитации).

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Возење (Drive)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

28 дена подоцна (28 Days Later)

Кога патува, Ален оди на локацијата каде што е снимена одредена филмска сцена и целосно ја реконструира со тоа што композицијата на фотографијата од филмот е многу слична со онаа неговата. Тој влегува во улогата на познатите актери така што се поставува исто како нив, со него има и статисти, а тие дури имаат и ист израз на лицето.

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Настанокот на планетата на мајмуните (Rise of the Planet of the Apes)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Бурни времиња во Риџмонт Хај (Fast Times at Ridgemont High)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Без обврски (No Strings Attached)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Доцна пролет (Late Spring)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Шепотот на срцето (Whisper of the Heart)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Загубени во преводот (Lost in Translation)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Амелија (Аmelie)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Вистинска љубов (Love Actually)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Италијанска работа (The Italian Job)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Полноќ во Париз (Midnight in Paris)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Вики Кристина Барселона (Vicky Cristina Barcelona)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Вики Кристина Барселона (Vicky Cristina Barcelona)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Пред зајдисонце (Before Sunset)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Талентираниот г-дин Рипли (The Talented Mr. Ripley)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

10 нешта кои ги мразам кај тебе (10 Things I Hate About You)

Реконструкција на познати филмски сцени направени на разни локации низ светот

Изворен код (Source Code)Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар