Речен залив во форма на потковица

Речен залив во форма на потковица

Заливот во форма на потковица е живописен свијок кој го образува реката Колорадо во Аризона, јужно од градот Пејџ. Посетителите лесно можат да стигнат до него движејќи се 0,8 километри од главниот пат и да го набљудуваат на 405 метри над речното корито. Овој прекрасен залив е дел од Кањонот Глен, кој реката Колорадо го креирала во период од 5 милиони години. Во областа на овој кањон се наоѓа прекрасното езеро Повел. Потковичниот залив е многу популарен меѓу фотографите кои се инспирираат од кањонската природа. Речен залив во форма на потковицаРечен залив во форма на потковицаРечен залив во форма на потковицаРечен залив во форма на потковицаРечен залив во форма на потковицаРечен залив во форма на потковицаРечен залив во форма на потковицаРечен залив во форма на потковица


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар