Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

Легендарниот фотограф Алфред Стиглиц тврдел дека на фотографот не му е потребно да патува за да направи добра фотографија. Инспириран од неговата забелешка, фотографот Роберт Вајнгартен ја направил оваа серија со која докажува дека природата може сама да обезбеди доволно разнолики кадри за многу разновидни фотографии.

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

5 јануари

Вајнгартен, кој живее во Санта Моника, секогаш кога бил дома сликал еден ист кадар, од исто место во исто време. Станувал во 6:30 часот наутро, се упатувал кон својата локација за фотографирање и ги овековечувал земјата, океанот и небото какви што биле тој ден. Тоа го правел од 1 јануари до 31 декември 2003. Неговите фотографии варираат од подзаспани тмурни изгрејсонца, па сè до спектакуларни будења на денот избоени со живи бои, докажувајќи го на дело она што го говорел неговиот идол Стиглиц.

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

27 јануари

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

25 март

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

6 април

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

13 април

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

14 август

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

29 август

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

22 октомври

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

30 октомври

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

24 ноември

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

5 декември

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

11 декември

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

13 декември

Прекрасни изгрејсонца сликани од исто место во текот на цела година

19 декемвриБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар