Прекрасни букети од цвеќиња замрзнати во коцки мраз

Прекрасни букети од цвеќиња замрзнати во коцки мраз

Со текот на годините, ботаничкиот артист Макото Азума константно наоѓа нови начини на кои ја истражува убавината на растенијата така што ги поставува во неверојатно уникатни околини. Но, неговата најнова изложба ни нуди неверојатен поглед кон променетиот животен циклус на букетите од цвеќиња кои се „заробени“ во коцки мраз.

Прекрасни букети од цвеќиња замрзнати во коцки мраз

 

„Цвеќињата покажуваат уникатни експресии кои не ги покажуваат во секојдневниот живот, доколку ги поставите во различна околина“, вели Азума. „Ве молам уживајте во начинот на кој цвеќињата и ледот со тек на време се менуваат далеку од човековото постоење – тоа е неоргански простор кој прави жив контраст со цвеќињата.“


 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар