Прекрасни бамбусови куќички на Бали

Прекрасни бамбусови куќички на Бали

Грин Вилиџ е населба со прекрасни еко-куќи направени од бамбус, сместена во долината на реката Ајанг, на индонезискиот остров Бали. Просторот за домување е изграден во соработка со училиштето „Грин“, место кое на учениците им овозможува природна образовна средина на едно од најубавите места на планетава. Од училиштето брзо се стига пешки до куќите, кои се дизајнирани така, за да се претопат со фантастичниот пејзаж.Прекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиСекој дом е конструиран од бамбус и се многу издржливи. Според директорката, која воедно е и главен дизајнер, Елора Харди, ни издржливите градежни материјали не можат да се споредат со бамбусот, кој доколку се одржува добро, може да трае цел век.Прекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрестојување во некој од овие домови, е како да сте на летен одмор, секој ден во годината. Сопствениците на овие фантастични домови, имаат можност да уживаат во уникатната архитектура, интересните балиски културни настани и во домашната испорака на некои од најдобрите органски производи во светот. Целиот проект е да покрене свеста за образование, а 15% од профитот оди за фондот за стипендирање студенти во училиштето Грин, за добивање бесплатно школување.Прекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на БалиПрекрасни бамбусови куќички на Бали


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар