Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Фотографот Давид Карделус, чиј главен фокус му е архитектонската фотографија, неодамна направил серија фотографии на куќата Висенс, дом направен по планот на Антони Гауди во 1885 година. Многумина ја сметаат за архитектонски симбол на Барселона, а денес е под заштита на УНЕСКО.

Куќата Висенс се смета за првото значајно дело на познатиот каталонски архитект. Оваа грандиозна градба е украсена со ориентални мотиви и светло обоени гарнири, типични за стилот на Гауди. Собите не се изменети од создавањето на куќата, но сега таа има културна димензија и постои како музеј.

Во продолжение погледнете ги прекрасните фотографии на Карделус, кој одлично ја доловил убавината на ова неверојатно здание.

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Прекрасната архитектура на куќата Висенс која ја направил Антони Гауди

Ја сакате Барселона? Прочитајте ги причините поради кои треба да се преселите таму.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевничка која би живеела во приказна на Харуки Мураками, во режија на Вес Андерсон, со саундтрак на The Smiths.

Поврзани содржини

Остави коментар