Прекрасна рециклирана уметност од стари клучеви и парички

Дури и фрлените клучеви и парички може да се претворат во прекрасна уметност доколку постои креативност и соодветно знаење. Мајкл (Moerkey) од Австралија го прави токму тоа – ги претвора фрлените клучеви и парички во шишиња, абажури и други преубави рециклирани метални структури.

10-tprekrasna-reciklirana-umetnost-od-stari-kluchevi-i-parichki-kafepauza.mk

„Кога требаше да ја расчистам мојата барака налетав на неколку стари бакарни цевки останати од претходното реновирање. Ги исеков на прстени и почнав да ги поврзувам во сфери“, вели Мајкл. „Првите беа малку груби, но штом ја научив техниката станав креативен. Јас сум колекционер и многу барав наоколу за сите тие клучеви и бакарни жици, кои не се повеќе потребни, а потоа станав креативен и со нив“, додава тој.

11-tprekrasna-reciklirana-umetnost-od-stari-kluchevi-i-parichki-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар