Прекрасна мала викендичка од само 9 метри квадратни

Дали сте знаеле дека во Финска за куќите кои не зафаќаат простор поголем од 12 метри квадратни нема потреба да барате дозвола за градба? Робин Фалк ја дизајнирал и изградил оваа малечка модерна куќичка во 2010 година. За него овој проект претставувал остварување на еден долгогодишен сон. Тој се консултирал со неколку архитекти и целата куќичка ја завршил за помалку од две недели. Недостасувале само прозорецот и вратата, но и тие пристигнале после некоја недела.

Прекрасна мала викендичка од само 9 метри квадратни

Тој ја крстил куќичката „Nido“, што значи птичјо гнездо на италијански. Куќичката е распослана на само 9 квадратни метри, од кои половина е спалната. Големиот прозорец обезбедува доволно дневна светлина и прекрасен поглед кон отворено небо, кој е особено спектакуларен ноќно време кога небото е полно со ѕвезди. Таа се наоѓа на брегот на едно езеро, а целата негова околина е фантастична. За изработка на оваа куќичка Робин одвоил 10.500 американски долари.

Прекрасна мала викендичка од само 9 метри квадратни Прекрасна мала викендичка од само 9 метри квадратни Прекрасна мала викендичка од само 9 метри квадратни Прекрасна мала викендичка од само 9 метри квадратни Прекрасна мала викендичка од само 9 метри квадратни

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. enna Reply

    Fantasticno izgleda, posebno na prvata fotografija.

Остави коментар