Пирографија – фасцинантна уметност со оган

Пирографијата е уметност со горење на природни површини. Таа потекнува од старите египетски и африкански племиња, кои биле фасцинирани од мистериозната моќ на огнот и неговата убавина. Наместо четка и бои за сликање се користат вжештени предмети, а платното се заменува со дрво, хартија и кожа.

Меѓу уметниците кои го практикуваат овој уникатен правец е и Џули Бендер. Нејзината уметност ја создава на дрвени површени и е насочена кон природата и кон животните.Пирографија-фасцинантна уметност со оган

„Со позајмување на античкиот занает, се обидувам да доловам делови од природниот свет и на еден нов начин да ја изразам мојата длабока благодарност кон него. Понесена сум од прекрасната синтеза на мазната дрвена површина и од топлината која ја внесувам во неа, што резултира со создавање богата сепија. Како што сликам со топлината, чувствувам одредена паралела помеѓу дивината и духот на природата, кои се отелотворуваат во моите дела“, вели Бендер.

Пирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганНацртаниот мотив е траен. Нема промени, сè додека предметите на кои се наоѓа се во добра форма. Со оваа ретка уметничка техника, најдобро се црта врз парчиња дрво од даб, бука, топола, орев или костен. Тие претходно добро се обработуваат. Треба да се внимава и да не бидат премногу темни.

Во продолжение погледнете уште еден дел од преубавите дела на Бендер, која себеси се смета за пуританец.Пирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оганПирографија-фасцинантна уметност со оган


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар