Патување низ времето преку автопортретите на една 16-годишна девојка

Сте се запрашале ли некогаш како би изгледале во 70-тите или пак, во 20-тите години? 16-годишната Аналиса Хартлоб од Универзитетот Охајо Стејт го направила токму тоа. Таа креирала серија од фотографии кои ја враќаат назад во времето и во кои се истакнуваат дел од највпечатливите модни периоди од минатиот век.

16-годишна девојка патува низ времето со помош на фотографии

1920-ти


„Отсекогаш сум била фасцинирана и по малку заслепена од контракултурата и начинот на кој таа ги обликува општествата и истовремено ја одржува културата,“ вели Аналиса. „Па, токму затоа одлучив да направам комбинација од тој интерес со мојата љубов кон модата, шминката и фотографијата за да создадам нешто ново.“

Проектот на Аналиса ни овозможува за само неколку минути да истражиме како модата еволуирала во текот на една декада. Во која ера таа изгледа најдобро? Или пак, што мислите, во која ера вие би изгледале најдобро?Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. In Love Reply

    Omilena zvezda mi e Sirius,vekje koga te interesira:p
    There is no present or future, only the past, happening over and over again.
    Devojkava ako e tocno deka ima samo 16 godini e mnogu kreativna,kako i da e favorite mi e poslednata slika…a i taa pod nea 😉

Остави коментар