Овој човек ја совладал уметноста на животинското селфи!

Алан Диксон од Ирска, 29, е наречен вистинскиот д-р Дулитл поради неговата способност да „зборува“ со животните и да ги натера да позираат за селфи со него. Резултатите се неверојатни. Изгледа како Алан да е најдобар пријател со секое животно кое го сретнува!

1-ovoj-chovek-ja-sovladal-umetnosta-na-zhivotinskoto-selfi-kafepauza.mk

„Целта е да ги убедите дека се безбедни со вас. Приближете им се најблиску што можете, но многу полека“, вели Диксон.

Тој исто советува да го исклучите блицот и секој звук на камерата и да им се приближите на животните со камерата веќе подготвена во рацете, за да изгледа како да е дел од вашето тело.

„Кога подолго време сте во нивно присуство, ќе дојдат и ќе ве проверат. Тенка е линијата помеѓу љубопитноста и преживувањето“, објаснува Диксон.

Алан досега се фотографирал со преку 30 видови животни, патувајќи низ светот, и неговиот сон е да направи селфи со лав. Иако мисли дека тоа ќе му биде последното селфи кое некогаш ќе го направи…

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар