Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Кристин Х. Меконел е фотографка од Лос Анџелес која нашла совршен начин да ги обнови старите портрети од нејзиното семејство. Крајниот резултат е проект кој прикажува 7 генерации женска убавина од семејството на Меконел, истовремено претставувајќи ги промените во стилот и модата низ времето. Во само 7 фотографии Меконел успева да претстави 200 годишна историја.

Кристин вели дека била инспирирана од старите фотографии во нејзиниот дом. Бидејќи била постојано опкружена со лицата на овие жени, почнала да наоѓа сличности меѓу своите предци и себеси. Оваа игра на Кристин направена со цел да види колку би била слична со своите предци кога би имала иста фризура, облека или шминка се претворила во одличен проект. Освен идентичната фризура, шминка и облека, Кристин користела и дигитални ефекти за да ја долови оригиналноста на времето, а нејзината мајка ѝ помогнала во собирањето податоци за нејзините предци.

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Кристин е од десната страна, додека нејзината прапрапра баба Марта, родена 1821, е од левата страна

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Меконел како нејзината прапрабаба Џејн, родена во 1858.

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Меконел и нејзината прабаба Ати Меј, родена во 1898

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Ова е бабата на Кристин, родена 1928

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Кристин дури го носи истиот фустан кој го носела нејзината мајка Кетрин (родена во 1957) кога имала 32 години

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

За крај, ова е „оригиналната“ Кристин, родена 1981

Оваа фотографка совршено ги обновува старите семејни портрети

Кристин го завршува овој фото-проект со слика од нејзината „идна ќерка“ која ќе ја продолжи семејната лоза на убави жени

Следете ја Кристин на Инстаграм.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар