Нијагарините водопади какви што не сте ги виделе досега

Адам Клекотка е фотограф од Торонто што често ги посетува Нијагарините водопади, но никогаш досега за време на зимските, замрзнати денови. По две недели рекордно ниски температури во Јануари оваа година, тој решил да ги истражи сам, правејќи неверојатни ноќни фотографии. Нијагарините водопади изгледаат како напуштен вонземјански пејзаж, а не како природно чудо на планетата Земја.

Нијагрините водопади какви што не сте ги виделе досега

„Температурата беше околу -20 степени, но поради ладниот ветер и високата влажност на воздухот, имав чувство како да е многу пониска – околу -30 степени“, вели Адам. „По само неколку фотографии моите раце смрзнаа. Копчињата на фотоапаратот се многу мали, па морав да го користам без ракавици. Од друга страна пак, капките вода се замрзнуваа на леќите, па на секои неколку секунди морав да ги чистам.“

Нијагрините водопади какви што не сте ги виделе досега

Тој го овековечил светкавиот, замрзнат водопад од неколку агли, правејќи едни од најневеројатните фотографии што некогаш сте ги виделе од ова место. Погледнете и самите…

Нијагрините водопади какви што не сте ги виделе досега Нијагрините водопади какви што не сте ги виделе досега Нијагрините водопади какви што не сте ги виделе досега

Кога сме кај незаборавни пејзажи, погледнете ги и овие хотели со незаборавни погледи!

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар