Невидливиот човек од Кина

Невидливиот човек од Кина

Лиу Болин е 35 годишен уметник од Шандонг, Кина, којшто сам се покрива со боја, притоа камуфлирајќи се во соодветната средина. Овој човечки камелеон, за една фотографија троши просечно околу 10 часа, обидувајќи се да ја направи совршено.
Невидливиот човек од КинаПонекогаш минувачите не го ни забележуваат сѐ додека тој не се помрдне. Преку својата работа тој ги искажува своите моментални и некогашни чувства.
Невидливиот човек од КинаНевидливиот човек од КинаНевидливиот човек од Кина

.

„Понекогаш луѓето ме нарекуваат невидливиот човек. Ја имам искусено темната страна на општеството, без социјален живот, и постојано имав чувство како никој да не се грижи за мене и како да сум непотребен во светот.“

Невидливиот човек од КинаНевидливиот човек од КинаНевидливиот човек од КинаНевидливиот човек од КинаТој напоменува дека неговата работа, исто така претставува протест против владата, бидејќи во 2005 година му го затворила студиото.
Невидливиот човек од КинаНевидливиот човек од КинаНевидливиот човек од КинаНевидливиот човек од КинаНевидливиот човек од Кина


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар