Неверојатни мурали што светат во темно

Унгарската уметница Боги Фабијан користи УВ-боја што самата ја направила, за да создава неверојатни мурали кои оживуваат навечер. Во текот на денот ѕидовите изгледаат најобично, но штом ќе ја исклучите светилката, делата на Боги почнуваат магично да светат.

Неверојатни мурали што светат во темно

Нејзините дела осветлуваат цели простории и ги претвораат и најобичните места во спектакуларни космички светови со галаксии, ѕвезди и облаци од прашина и гас.

Неверојатни мурали што светат во темно

Муралите ја менуваат својата боја во зависност од тоа дали се гледаат со природна темнина или со УВ-светилка.

Неверојатни мурали што светат во темно

„Се обидувам да создадам атмосфера како од сон. Ги фарбам ѕидовите и подовите и ја осветлувам мојата уметност со и без извор на енергија за да може оној што ја гледа да ужива во сите нејзини аспекти. Мојата цел е да создадам уникатни простори и соби и да им дадам идентитет и душа, каде што релаксирањето и живеењето стануваат искуство.“

Неверојатни мурали што светат во темно

Освен муралите, Боги прави и слики користејќи ги истите бои. Од осветлена месечина, до неверојатно небо, секое дело направено на платно ја менува бојата во зависност од изворот на светлина.

Неверојатни мурали што светат во темно

Неверојатни мурали што светат во темно

Неверојатни мурали што светат во темно

Неверојатни мурали што светат во темно

Неверојатни мурали што светат во темно

Неверојатни мурали што светат во темно

Неверојатни мурали што светат во темно

Неверојатни мурали што светат во темно

Погледнете ги и овие креативни полици за книги кои веднаш ќе ги посакате во вашиот дом.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар