Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

Истражувајќи го концептот на универзумот, динамичното дуо Ајла Ел-Муса и Лукас Игхајл ни претставуваат една неверојатна колекција гифови насловена „Deep Discovery“ (Длабоко откривање). Новите слики се уште еден додаток на нивната серија на визуелна филозофија организирана и остварена под името на компанијата „25th Century“.

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

„Deep Discovery“ танцува низ линиите на самосвесноста, нудејќи флуидни комбинации помеѓу жената и природата кои ги откриваат нашите универзални сличности на молекуларно ниво.

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

„Овој проект започна со еден обичен цитат од големиот Брус Ли: ‘Бидете без форма, без облик, како водата.’ Оттука, нашиот проект прерасна во нешто многу поголемо отколку што замисливме, нова форма на уметничка филозофија која посакуваме да ја споделиме со светот“, вели Ајла.

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

Ајла и Лукас ја основале компанијата „25th Century“ во 2009-тата година за да можат да изложуваат разни уметнички дела, но платформата постепено еволуирала во место каде денес ексклузивно ги претставуваат своите фотографии, филмови и музика.

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

Бркајќи ја визијата на иднината, парот во нивните дела сака да ги прослави моментите на себеоктривањето и човечкото изразување.

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

Убавината на нивните прекрасни визуелни креации е тоа што и покрај нивната унифицирана, еднородна тема, тие се отворени за понатамошна разработка, лична интерпретација и конекции.

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата

Дури и во недостаток на приказна, анимираните фотографии од „Deep Discovery“ стојат моќно сами и на свој начин. Со чувство на магичност, како движечките портрети во Хари Потер, оваа серија претставува прекрасно испитување на силата која се наоѓа во нас.

Неверојатни гифови ја заменуваат модата со чудата на природата


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар