Неверојатна улична уметност каква што не сте виделе досега

Вообичаено, делата на уличните уметници се недвосмислени и отсликуваат некои социјални проблеми типични за секое општество ширум светот. Но, понекогаш, тие ја истакнуваат убавината на урбаниот пејзаж и ја трансформираат во нешто неверојатно. Уникатноста на уличната уметност лежи во тоа што секогаш се појавува спонтано, го привлекува вниманието на локалните жители и истовремено му испраќа порака на светот.

Неверојатна улична уметност каква што не сте виделе досега

Карлсруе, Германија

Погледнете ги следниве извонредни парчиња уметност кои можеби ќе имате прилика некогаш да ги видите во живо и кои несомнено ќе ја разбудат вашата креативност…

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар