Необична црно-бела убавина

Московскиот фотограф Александер Коклов го користи човечкото лице како негово платно, за да креира графички црно-бели илустрации. Почнувајќи од цртањето на иконата за WiFi, па сѐ до пресликувањето на срцевиот пулс низ очите на моделот, може да се воочи дека имагинацијата на Коклов е исклучителна и уникатна. Наместо да се потпира на платното, хартијата или кој било друг синтетички материјал како негова основа, Коклов се потпира на убавината и цртите на женското лице, за да го креира овој негов проект насловен „Чудна убавина“ (Weird Beauty).Необична црно-бела убавинаНеобична црно-бела убавинаУбаво дизајнираната фацијална уметност, во комбинација со едноставните и елегантни женски лица, им презентира на набљудувачите една комплексна оптичка илузија од позитивен и негативен простор. Нашето око природно го привлекува интензивната црно-бела графика, а потоа продолжуваме да ги анализираме совршено исцртаните линии на беспрекорната кожа, долгите трепки, продорниот поглед и безизразното лице кое се крие зад бојата.Необична црно-бела убавинаНеобична црно-бела убавинаНеобична црно-бела убавинаНеобична црно-бела убавинаНеобична црно-бела убавинаНеобична црно-бела убавинаНеобична црно-бела убавина


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар