Најубавите стари и ретки дрвја ширум светот

Велат дека една слика вреди илјада зборови. Оваа изрека дефинитивно го опишува влијанието кое го имаат фотографиите на фотографката Бет Мун од Сан Франциско. Таа цели 14 години патувала низ светот и овековечувала во прекрасни фотографии стари и ретки дрвја. Со својот фотоапарат, Бет Мун успеала да ја долови нивната убавина и уникатност во секоја смисла на зборот. Овие дрвја се наоѓаат претежно далеку од цивилизацијата и голем дел од нив преживеале токму поради тоа, како што кажува Бет. Иако многу други веројатно не ги ни забележале, Бет смета дека токму преку нејзините фотографии ќе успее да допре до многу луѓе и нивната свест со цел да се најде подобар начин за живеење во склад со природата, бидејќи според неа, дрвјата се најстарите и најголемите споменици на Земјата.

1-najubavite-stari-i-retki-drva-shirum-svetot-kafepauza.mk_

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар