Најсложената уметност од хартија

Роган Браун е англо-ирски артист кој работи со сложени уметнички скулптури направени од хартија. Тој за својата работа вели:

„Јас барам шеми и повторувачки мотиви кои се појавуваат низ природните феномени на различни нивоа, од микроскопските до макроскопските, од индивидуални клетки, па сè до огромни геолошки формации.

Дел од мојата инспирација произлегува од традиционалните научни цртежи и макетите, а посебно од работата на артистите-научници како што е Ернст Хекел. Но, и покрај тоа што мојот пристап вклучува внимателна опсервација и детални ‘научни’ подготвителни цртежи, тие секогаш се потиснати од имагинацијата; сè мора да биде прекршено низ призмата на имагинацијата, да се извлече и на некој начин да се трансформира.“

Погледнете дел од неговата неверојатна уметничка колекција…

Најсложената уметност од хартија

Средиште на клетки

Најсложената уметност од хартија

Ерозија

Најсложената уметност од хартија

Вртлог

Најсложената уметност од хартија

Пејсаж, навнатре и нанадвор

Најсложената уметност од хартија

Бран

Најсложената уметност од хартија

Зрно

Најсложената уметност од хартија

Раст

Најсложената уметност од хартија

Зрно

Најсложената уметност од хартија

Клон

Најсложената уметност од хартија

Мешунка пресечена на пола

Најсложената уметност од хартија

Раст

Најсложената уметност од хартија

Мешунка пресечена на пола

Најсложената уметност од хартија

Зрно

Најсложената уметност од хартија

Спори

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар