Најпознатите дела на Диего Веласкес

Најпознатите дела на Диего Веласкес

По периодот на ренесанса, уметноста продолжила да се развива низ поголемиот дел на Европа. Период на 17-ти век за Шпанија е познат како шпанска златна доба што се совпаднала со раскошот на барокот. Од многуте влијателни уметници кои се појавиле во овој период, познат по неговите портрети на кралството семејство бил и шпанскиот сликар Диего Веласкес.

Најпознатите дела на Диего Веласкес

Веласкес насликал повеќе од 30 портрети на кралското семејство. Неговата позиција на дворски сликар му дала можност да патува низ Европа и да ја види уметноста на старите мајстори. Портретите на Веласкес се сметаат за едни од најубавите во историјата на уметноста, кои оставиле траен белег врз идните уметници како Моне и Пикасо.

Во продолжение погледнете ги најпознатите портрети на Диего Веласкес.

Најпознатите дела на Диего Веласкес

„Дворски дами“

Најпознатите дела на Диего Веласкес

„Портрет на папата Инокентиј X“

Најпознатите дела на Диего Веласкес

„Портрет на Хуан де Пареха“

Најпознатите дела на Диего Веласкес

„Портрет на Марија Тереза Рафаела Шпанска“

Откако ги погледнавте најпознатите дела на Диего Веласкес, можеби ќе сакате да прочитате и 5 занимливости за животот на италијанскиот сликар Рафаело Санти.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар