Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

На крајот од секоја година, новинската агенција Ројтерс прави селекција на најдобрите фотографии кои ги направиле нејзините вработени. Така и оваа 2011, тие направиле селекција на 100 моќни фотографии. Секоја од нив е посебна на свој начин и се одделува од останатите. Иако на повеќето од нив се прикажани катастрофални несреќи, војни, глад, сиромаштија и слично, сепак овие слики навистина вредат по 1.000 зборови. Од целосната листа ние направивме една наша мала селекција.

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Маж се самозапалува пред банка во Солун, Грција, 16 септември

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Жена плаче на улица во градот Натори уништен од земјотресот и цунамито, Јапонија, 13 Март

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Човек се држи за стап, додека поставува пумпа за извлекување кал во примитивен рудник за злато, Панама, 17 февруари

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Војници на САД во Авганистан, 12 јуни

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Претседателот на САД, Барак Обама (втор од лево) и потпретседателот Џо Бајден (лево), заедно со членовите од националниот безбедносен тим, добиваат информации за мисијата за апсење на Осама Бин Ладен, 1 мај

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Жена бунтовник пука во воздух со калашников AK-47 како реакција на веста за повлекувањето на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи од градот Бенгхази, 19 март

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Молњи околу облакот од вулканска пепел во близина на Интерлагос, Чиле, 5 јуни

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Авион лета низ светлина во Њујорк, 10 септември

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Здравствен работник со Ајпад снима трупови од крави во близина на границата помеѓу Кенија и Сомалија, 23 јули

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Ентериерот во една зграда во напуштениот град Припјат во близина на нуклеарната централа Чернобил, Украина, 24 февруари

Најдобрите фотографии на Ројтерс за 2011 година

Рудар се качува по карпи, откако бушилицата го пробила и последниот сектор за тунелот под швајцарските Алпи, 23 март

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар