Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Секоја година блогот Capture the Atlas организира натпревар во фотографирање на Млечниот Пат. Погледнете ги во продолжение дел од победничките фотографии за 2022 година.

„Египетски ноќи“ – Белата пустина, Египет

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Burak Esenbey

„Куќа со лаванда“ – Франција

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Benjamin Barakat

„Млечниот Пат во раните утрински часови за време на пролетта“ – Канарски Острови, Шпанија

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Egor Goryachev

„Осветлувајќи го Млечниот Пат“ – Кина

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Jinyi He

„Планината Фуџи и Млечниот Пат над езерото Кавагучи“ – Јапонија

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Takemochi Yuki

„Тајна“ – Калифорнија, САД

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Marcin Zajac

„Зимско небо над планините“ – Словачка

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Daniel Zafra Portill

„Ледена доба“ – Тибет, Кина

Најдобрите фотографии на Млечниот Пат за 2022 година

Daniel Zafra Portill

Откако погледнавте дел од победничките фотографии на Млечниот Пат за 2022 година, можеби ќе сакате да ги погледнете и 10-те неверојатни фотографии од океанскиот живот што учествуваа на натпреварот за „Најдобар подводен фотограф на годината“.

Извор: designyoutrust.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар