Најбизарните викторијански божиќни честитки што некогаш сте ги виделе!

Ако мислите дека денешните прослави за време на божиќните празници се чудни, размислете повторно. Сигурно не сте ги виделе божиќните честитки од викторијанскиот период во 19-тиот век! Тие се исто толку морничави колку и самиот историски период. Честитки со жаби како се бодат, умрени птици и ѓаволи… Луѓето во тој период дефинитивно имале чудна смисла за хумор.

Најбизарните викторијански божиќни честитки што некогаш сте ги виделе!

Имајте среќен Божиќ

Можеби цртежите на овие божиќни честитки ви се чинат случајни, но тие всушност претставуваат еден вид времеплов кој ги открива најголемите проблеми во тие времиња. Разгледајте ги следниве викторијански честитки и размислете која од нив би сакале да ја најдете во вашето поштенско сандаче…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар