Мотор дизајниран од Вејн Руни

Овој мотор е заедничко дело на данскиот дизајнер Лауге Јенсен и напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни. Јенсен сакал да собере пари за децата во Данска на кои тие им се потребни, па го поканил славниот фудбалер да учествува во неговото дело со тоа што ќе му помогне во дизајнот и ќе стави свој печат на моторот.Мотор дизајниран од Вејн РуниМотор дизајниран од Вејн РуниМоторот развива брзина до 250 км/ч, а до 100 км/ч достигнува за само 6 секунди. Задниот дел е инспириран од голот со ножички на Руни против Манчестер Сити, додека врз резервоарот на предниот дел е вграден негов дрес кој е покриен со специјален лак. Покрај тоа, менувачот е украсен со еден бел и 21 црни дијаманти.

Моторот беше продаден на аукција за цена од 43.250 фунти.

Мотор дизајниран од Вејн РуниМотор дизајниран од Вејн РуниМотор дизајниран од Вејн РуниМотор дизајниран од Вејн РуниМотор дизајниран од Вејн РуниМотор дизајниран од Вејн Руни


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар