Море од 888.246 керамички булки се излева од лондонската кула

Море од 888.246 керамички булки се излева од лондонската кула

Црвеното море од 888.246 керамички булки во лондонската кула е дело на уметникот Пол Каменс, и воедно неговото најмоќно и најимпресивно дело. Од далеку булките изгледаат како море од крв кое се излева од кулата, а целиот проект е со цел да се одбележи стогодишнината од улогата на Британија во Првата светска војна. Секоја од булките претставува војник кој го изгубил својот живот во војната.

Море од 888.246 керамички булки се излева од лондонската кула Море од 888.246 керамички булки се излева од лондонската кула

Украсувањето сè уште не е завршено. Керамичките булки ги поставуваат волонтери, а проектот ќе биде официјално завршен до 11-ти ноември, кога последната булка ќе биде „засадена“.

Повеќе за овој проект може да прочитате на веб-страната на кралските историски знаменитости.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар